ROSTLINY MĚSÍCE PROSINCE
 

LEUCOTHOE WALTERI RAINBOW
 
Leucothoe je příslušníkem čeledi vřesovcovitých, kam mimo jiné vedle vřesovců a vřesů patří i dobře známé azalky, rododendrony či brusinky a borůvky. Tento rod tvoří na několik desítek druhů, které pocházejí zejména z východní Asie a Severní Ameriky. Je vhodný jako podrost pod vyšší vegetaci nebo do trvalkových záhonů i vřesovišť.
 
Základní informace 
Růst Tato půvabná rostlina dorůstá do velikosti kolem 0,6 – 1m. Její listy jsou pevné, kožovité a v době rašení jsou zeleno-bílo-růžově kropenaté. Během léta jsou převážně zelené s lehkou a nepříliš nápadnou bílou kresbou. S nástupem podzimu rozehrají další barevné představení, neboť listy postupně rudnou, až se postupně zbarví do barevných tónů rudého vína. Tato nápadná barva jim vydrží až do nástupu jara, kdy opět začíná tříbarevné stadium rašení.
 
Stanoviště Je to atraktivní kontrastní dřevina, ale vyžaduje chráněné polohy jinak rostlina v tužších zimích může namrzat.Leukothoe je velmi nenáročná na půdní podmínky a stanoviště, ale nevyhovují ji přímé úpaly a utužené nepropustné půdy.
 
 
CORNUS
svída, dřín


Odrůdy:
Druhy s barevnými větvemi:
C. alba – typické jsou červenohnědé větve, v květnu se objevují bílé květy. Druhy: Sibirica (červené větve), Elegantissima (bělopestré listy), Spaethii (listy se žlutým lemem);
C. amonum – nese purpurově hnědé větve;
C. stolonifera (svída výběžkatá) – Flaviramea (žluté větve), Kelsey Dwarf (červenohnědé větve);


Kvetoucí druhy:
C. mas (dřín obecný) – kvete od února do května žlutými květy. Na podzim se listy barevně zbarvují, takže je celý rok rostlina dekorativní.
C. florida (dřín květnatý) – kvete bílými květy;
C. kousa (dřín japonský) – kvete krémový květy, druh Rubra červenorůžovými květy.
Základní informace
 
Růst Tento opadavý keř dosahuje výšky až 2,5 m. Druh Cornus se rozděluje do dvou skupin podle vzhledu a nároků na pěstování. První skupinu tvoří druhy s barevnou kůrou, která rostlinu zdobí i na podzim po opadání listů. Do další skupiny patří kvetoucí druhy, které se pěstují právě kvůli květům a listům, které se na podzim barevně zbarvuje.
 
Stanoviště Rostlině se daří na slunci i v polostínu. Velkokvěté druhy vyžadují půdu bez vápna.
 
Údržba Kvetoucí druhy neseřezáváme, druhy s barevnou kůrou seřezáváme každoročně vždy v březnu, kdy se provádí zmlazovací řez.
 
 
PICEA ABIES INVERSA
smrk ztepilý
 
Strom charakteristický nepravidelným, mnohotvarým vzrůstem. Větve jsou převislé, s hustým jehličím. Bez opory se rozrůstá po zemi. Efektní je, když se nechá viset ze zídek nebo skalek. Vysazuje se jako solitér.
 
Základní informace
 
Růst V mládí koruna stromu je úzce sloupovitá s převislými, později terminální výhon obloukovitě převisá, Je to pomalu rostoucí kultivar. Jehlice: tuhé, asi 1 - 2 cm dlouhé, tmavě zelené.
 
Stanoviště Vyžaduje slunné až polostinné stanoviště. Dřevina je nenáročná na půdní podmínky, upřednostňuje svěží až vlhké, živnější, písčitohlinité půdy.