ROSTLINY MĚSÍCE ŘÍJNA


PARTHENOCISSUS  
přísavník, psí víno
 
Velmi dekorativní pnoucí rostlina pocházející ze Severní Ameriky. Na jaře a v létě zkrášluje zdi a pergoly zelenými rozstřapenými listy, které na podzim přechází do zářivé červené.
 
Stanoviště Je vhodné pěstovat na slunci, ale roste i ve stínu. Tam ale neroste tak rychle.
 
Údržba Pokud potřebujete zachovat tvar, není problém rostlinu dle potřeby sestřihávat. Vyrovnává se s tím velice dobře. 
 
Parthenocissus quinquefolia (přísavník pětilistý)
Jak již český název říká, jedná se o druh, který má list rozdělený na pět kopinatých konců. Je velmi odolný. Po vysazení roste zejména do výšky. Nemá tak dobré krycí účinky jako přísavník trojhrotý (P. tricuspidata). Zbarvuje se v průběhu podzimu výraznou červenou barvou.
Parthenocissus tricuspidata (přísavník trojhrotý)
Nedorůstá sice takové výšky jako Přísavník pětilistý (P. quinquefolia), ale za to má lepší krycí vlastnosti. Listy jsou na sebe navrstveny jako tašky na střeše a stejně i fungují. Existují vnitrodruhové taxony:
·      'Green Spring' - výška 10m, velký list
·      'Lowii' - výška 8m, malý list
·      'Minutifolia' - výška 8m, malý list
'Veitchii' - výška 10m, nové listy červené
 
Zajímavost  Ač byste možná čekali, že v případě zakrytí zdi bude více vlhká, opak je pravdou. Přísavník mezi listy a zdí ponechává vzduchovou mezeru, která pak funguje jako průvan a zeď naopak vysušuje.

 


 
ASTER 
hvězdnice, astra, podzimní kopretiny
 
Existuje na 600 druhů pocházejících z Euroasie a Severní Ameriky. Většina z nich kvete na podzim. Naleznou se ale i jarní a letní druhy. Hvězdnice jsou díky nenáročnosti a mezidruhové různorodosti vhodné pro každou velikost a typ zahrady.
 
Růst Nalezneme vysoké i nízké druhy o velikosti 15 - 50cm. Listy jsou dlouhé kopinaté až čárkované. Květy podzimních odrůd rozkvétají v srpnu a kvetou nepřetržitě až do zámrazu. 

 

Stanoviště Hvězdnice pěstujeme na slunném stanovišti, jinak méně kvetou. Na substrát jsou nenáročné, daří se jim v každé kvalitní zahradní půdě. Podmínkou je dostatek vláhy. K rozmnožování postačí dělení větších trsů nejlépe na jaře - v březnu a dubnu, s okamžitým vysazením na nové stanoviště.  
 


 
DŘEVINY NA ŽIVÉ PLOTY 
 
Živé ploty patří trvale mezi oblíbené prvky zahradní architektury. Pomáhají vytvořit pocit soukromí, ale současně působí lehce. Kromě funkce ohraničující jsou celoročně hezké a podle použité dřeviny i proměnlivé. Dalším kladem je zachytávání prachu, snižování hlučnosti, příjemné zastínění.
 
Ploty z jehličnanů měly v posledních desetiletích silnější pozici, ale znova se zájem obrací i k opadavým listnatým dřevinám. Z estetického hlediska je to třeba střídání barev, změny efektů (rašení, kvetení, plody, podzimní barva). Z praktického hlediska je u opadavých listnáčů cenné třeba pravidelné obnovování listů. Zhnědlé a uschlé větvičky jehličnanů se k životu vrací velmi těžko nebo vůbec. Také se nesnadno, vyjma tisových , zmlazují. Další výhodou, zejména vysokých živých plotů z opadavých listnáčů, je způsob a doba stínění. V letních dnech dávají tyto rostliny poměrně hustý stín, v zimě naopak.
 
Protože živé ploty rostou na daném místě dlouho, věnujeme dostatečnou přípravu výsadbové rýze, kterou předem kvalitně vyhnojíme a vyplníme živným substrátem. V současné době je zde ještě nabídka mykorhizních kultur, které se přidávají k mladým dřevinám a výrazně napomáhají prokořenění a následnému, dobrému růstu. Zmenšují riziko úhynu rostlin, které je vždy v plotě nepříjemné.
 
Nejčastěji používané:
Thuja (túje):Thuja occidentalis 'Smaragd',
                   Thuja occ. 'Brabant'
                   Thuja occ. 'Malonyana'
Chamaecyparis (cypřišek): chamaecyparis lawsoniana (v různých kultivarech)
Ligustrum (ptačí zob): Ligustrum ovafolium
Taxus (tis): Taxus baccata
Carpinus(habr): Carpinus betulus